Výuka a školení Excelu Výuka a školení Excelu Výuka a školení Excelu
Výuka a školení Excelu Výuka a školení Excelu

pátek 2. srpna 2013

Kdo klikne, koupí, zalže a umře - o knize "Predictive Analytics: The Power to Predict Who Will Click, Buy, Lie, or Die"

Tenhle trochu bulvární titulek neuvádí zamyšlení o pravdě a smrtelnosti. Uvádí krátkou recenzi knihy "Predictive Analytics: The Power to Predict Who Will Click, Buy, Lie, or Die" od Erica Siegela. V Čechách zatím myslím nevyšla, ale jistě v dohledné době vyjde - zdá se, že v anglicky mluvících zemích je celkem populární.













Je to první recenze knihy na tomto blogu, nicméně myslím že sem patří - kniha se totiž věnuje analýze dat, a to je to, k čemu často používáme i Excel.
Knihu jsem začínal číst s docela velkým očekáváním. Analýza dat je obor, který mě baví a má podle mě obrovskou budoucnost, která se zatím teprve začíná rýsovat. Přitom relevantní literatury je jako šafránu. Respektive literatura existuje, ale většinou pojednává téma čistě z hlediska výpočtů a matematiky, přičemž se nevěnuje aplikacím v byznysu.
A podle toho, jak je kniha uváděna a docela hodně propagována, jsem čekal že se v ní dozvím základní principy prediktivní analýzy popsané způsobem srozumitelným pro člověka zvyklého pracovat s daty, ale současně člověka bez hlubokého matematického nebo statistického vzdělání.
Kniha má necelých tři sta stránek, sedm kapitol a nějaké ty úvody a dodatky navíc.
Autor píše velmi čtivě. Má vytříbený, vtipný jazyk a umí, alespoň zpočátku, zaujmout.
Začnete číst a máte pocit, že jste na správné stopě. Projdete úvod a první kapitoly, ve kterých se dozvídáte, kde se prediktivní analýza používá (pod prediktivní analýzu tady spadá např. odhad rizika, strojové učení, modelování atd.). Pak pomalu začnete mít pocit, že jde o mlácení prázdné slámy - autor stále uvádí příklady použití prediktivních analýz, ale s přibývajícími stránkami ubývá vtipnost a přibývá roztahanost.
Pak dojdete ke čtvrté kapitole, a najednou to začne být docela zajímavé. Autor srozumitelně vysvětluje některé postupy používané v prediktivní analýze, např. rozhodovací stromy.
Jenže pak se to zase vrátí do vyjetých kolejí, k příkladům použití, studiím, výhodám, budoucnosti...
Celkový závěr?
Kniha podle mého názoru přináší zajímavé informace, především o možnostech použití prediktivní analýzy. Na druhou stranu - těch informací je málo a jsou podané velmi ukecaně, zdlouhavě a jsou zabalené do několika vrstev sebepropagace tématu, knihy i autora.
V knize se mnohokrát dozvíte, k čemu se prediktivní analýza používá. A dozvíte se to na docela zábavných historkách podaných docela zábavným způsobem. Já jsem si ale dělal naději, že se dozvím, alespoň v základech, JAK to celé funguje. A na to autor téměř úplně rezignoval.
Na této stránce:
http://www.goodreads.com/book/show/15941378-predictive-analytics
jsou zajímavé reakce čtenářů. Je pravda, že řada z nich je pozitivních a v některých bodech s nimi souhlasím. Nejvíce bych se ale podepsal pod názor, že kniha má "Low signal to noise ratio..."
Docela by mě zajímalo, jestli knihu četl i někdo z čtenářů tohoto článku a pokud ano, tak co si o ní myslíte?

Žádné komentáře:

Okomentovat